СОС ОД ПЕЧУРКИ СО БЕЛО ВИНО

Време за подготовка: 30 минути
За 4 лица

Состојки за шницли:

8 помали свински шницли
сол
Вегета Маестро мелен црн бибер
30 g пченкарно брашно
2 лажици свинска маст
400 g широки резанци

Состојки за сос:

1 вреќичка Фанта за сос од печурки
50 ml бело вино
50 ml слатка павлака
2-3 лажици лимонов сок
1 лажица сецкан магдонос

Подготовка:

1. Резанците згответе ги според упатството од пакувањето и исцедете ги.

2. Во котлетите со прсти добро втријте сол и бибер. Оваа постапка се користи за да се ослабнат мускулните влакна и сврзувачкото ткиво заради кои месото може да биде тврдо и жилаво, а сакаме тоа да биде меко и сочно. На котлетите ставте им пченкарно брашно само на едната страна.

3. Шницлите печете ги на загреаната маст така да прво испечете ја набрашнетата страна, а потоа свртете ги и испечете ја и другата страна. При превртувањето користете се со фаќалка за месо бидејќи боцкањето на парчињата со вилушка предизвикува губење на течноста од месото па тоа станува суво и ја губи сочноста.

4. Во посебно ѓезве ставете 300 мл млака вода и истурете ја соджината од вреќичката Фант сос од печурки, измешајте и варете околу 5 минути. После 5 минути ставете слатка павлака, бело вино и лимунов сок и уште кратко проварете. На крај додајте исецкан магдонос.

5. Резанците измешајте ги со сосот и послужете ги како прилог на шницлите.

Вегета Фант сос од печурки 45g

ПОВЕЌЕ ЗА ПРОИЗВОДОТ

Ја почитуваме вашата приватност

За да работи правилно нашата страница и постојано за да ги подобруваме нашите услуги, ние користиме колачиња. Во случај да сакате да ја оневозможите употребата на колачиња, некои делови од страната може да станат недостапни. Прочитајте ги деталите во Услови за користење.

Типови на колачиња: Технички, Маркетинг

Поставки